Millicent Golf Club Results – Thursday 7th & Saturday 9th February

Thursday

Tony Bowering proved to be the most consistent of all the Men who played a Stableford competition at the Millicent Golf Club on Thursday. Tony scored 20 points on the front nine to win the Nine Hole Competition from Michael McRostie who had 19 points.
Tony then scored another 20 points on the back nine to be the overall winner on the day with 40 points.
Vyv Bennison was a close second with 38 points, followed by Allan Schultz on 36 points, claiming the countback for third place from Michael McRostie, also on 36 points.
Nearest to the Pin on the Par 3, 5th hole was Phil Hunter, while Andy Varcoe claimed the prize for his birdie on the Par 3, 13th hole.
Saturday
After some welcome rain overnight, Saturday’s competitors hit off in windy conditions, the Men playing a Stroke round and the Women playing a Stableford Competition.
Graham Warren blitzed the field with his nett 68 to win the A Grade from Andy Varcoe and Owen Merrett, both with nett 70, Andy winning the countback for second place.
Jim Hyland’s nett 71 was the best score for the B Grade, he was followed by David Seymour with nett 72, then Ron Hateley, nett 74.
The Ball winners were Martin Cameron, nett 72 and Terry Chant, nett 74.
Karen Altschwager led the Ladies with 33 Stableford points, Kathy Sporer came in second with 30 points.
The Nearest to Pin Prizes on the Par 3 Holes were won by Martin Cameron on the 3rd and 5th holes, while Ian Greenwood won the 13th and Scott Packer the 17th.
Birdies on the Par 3 Holes were achieved by Ian Greenwood, Jim Hyland, Martin Cameron and Herman Vanderheul.
Next week’s Competition for both Men and Women is Stableford.

09/02/19

Saturday Stroke

A grade

1st – G. Warren 68

2nd – A. Varcoe 70 cb

3rd – O. Merritt 70

B grade

1st – J. Hyland 71

2nd – D. Seymour 72

3rd – R. Hateley 74

Ladies

1st – K. Altschwager 33pts

N.T.P

3rd – M. Cameron

5th – M. Cameron

13th – I. Greenwood

17th – S. Packer

Birdies

I. Greenwood

M. Cameron

J. Hyland

H. Vanderheul

Ball run down

M. Cameron

T. Chant

Tri Challenge Weekend – Blackwood

Tri Challenge Weekend
competing against
Blackwood and Loxton Golf Clubs
at
Blackwood Golf Club
Sunday 10th March
commencing at 12 midday.
Tee times are available to play on
Saturday 9th March.
Please place names on the sheet
at the Golf Club
Members are urged to consider attending
to represent our club in the hope
of regaining the Tri Challenge Shield.

03/01/19

Saturday Stroke – Monthly Medal

A grade

1st – A. Ferguson 69

2nd – G. Cook 71

3rd – M. Pretty 72

B grade

1st – S. Lonergan 65

2nd – H. Vanderheul 70

3rd – R. Thompson 71

Ladies

1st – V. Williams

N.T.P

3rd – M. Pretty

5th – P. Hunter

13th – K. Altschwager

17th – M. Warren

Birdies

O. Merritt

M. Pretty

T. Atkinson

K. Altschwager

Putting

B. Thompson 25

Ball run down

G. Cameron

G. Warren

January Monthly Medal

Scott Lonergan

ISPS Handa Women’s Australian Open

ISPS Handa Women’s Australian Open – Tickets
The ISPS Handa Women’s Australian Open will be held at the Grange Golf Club from Thursday 14th to Sunday 17th February.
Golf Australia have advised that tickets are available to be purchased by our Golf Club Members for half price.
Tickets purchased at the gate would normally be $25 for a One Day Pass and $75 for a Four Day Pass, however, for all tickets purchased through our Golf Club, a 50% discount will apply.
So if you intend to attend the event and wish to partake in the offer of half price tickets, can you please advise Mardi Sunderland by Wednesday 6th February, so that tickets can be ordered and distributed before the event.

26/01/19

Saturday Stableford

A grade

1st – C. Kuiper 36pts cb

2nd – A. Shultz 36pts

B Grade

1st – I. Todd 37pts cb

2nd – P. Whitford 37pts

N.T.P

3rd – I. Greenwood

5th – V. Bennison

13th – V. Bennison

17th – C. Kuiper

Birdies

G. Cameron

Ball run down

G. Warren

S. Packer

I. Greenwood

A. Varcoe

19/01/19

Saturday Par

A grade

1st – B. Golding 5 up

2nd – V. Bennison 4 up

B grade

1st – J. Hyland 4 up

2nd – T. Hutchinson 3 up

Ball run down

T. Atkinson 3 up

P. Hunter 2 up

O. Merritt 2 up

I. Todd 2 up

N.T.P

3rd – G. Cameron

5th – J. Reynolds

13th – V. Bennison

17th – B. Young

Birdies

P. Hunter

D. Seymour

O. Merritt

J. Reynolds

V. Bennison

T. Atkinson

Eagle on 12th

O. Merritt