Mens Saturday 30th May 2015-STROKE-2nd Qualifying Round Of The Club and Grade Championships-IGA TROPHY

Saturday 30th May 2015

STROKE-2nd Qualifying Round Of The Club and Grade Championships-IGA TROPHY

Field 39

 A Grade 1st Terry Chant net c/b 71  2nd Ben Golding net 71

 B Grade 1st Tony Bowering net 72 2nd Scott Packer net 73 c/b

C Grade 1st Herman Vanderheul net 66 2nd John Seaman net 71

Ladies Helen Chilton 33pts

NTP 3rd              Trevor Hutchesson

NTP 5th         Trevor Hutchesson

NTP 13th       John Seaman

NTP 17th        John Seaman

Nearest for 3 on 9 (C Grade Only) Scott Lonergan

Nearest for 2 18 (All Grades)  Jamie Bellinger

IGA VOUCHER WINNER Herman Vanderheul

Birdies  Graham Warren, Helen Chilton, Trevor Hutchesson, Manny Fuentes 1 ball each

BALL RUNDOWN Lyall MacGregor, Trevor Hutchesson, Nathan Chapple, M.McRostie

Mens Club Champs After 2 Qualifying Rounds

Grade A
Pos Name Golflink GA D/Handicap Rd 1 Rd 2 Rd 3 Total
1 Terry Chant 5100700019 4.2 4 76 76 152
2 Greg Cook 5100700022 6.3 7 82 80 162
3 Alan Schultz 5100700083 5.8 6 79 83 162
4 Owen Merrett 5100700065 7.3 8 85 83 168
5 Andy Varcoe 5100700107 6.5 7 88 84 172
6 Graham Warren 5100700110 6.9 7 83 90 173
7 Jamie Bellinger 5100700407 7.2 8 88 88 176
8 Philip Hunter 5100700052 9.1 10 89 90 179
9 Philip Thrussell 5100700100 6.4 7 77 77
10 Ben Golding 5100700376 6.9 78 78
11 Mark Pretty 5100700077 -1.5 -2 80 80
12 John Reynolds 5100700080 5.7 81 81
13 Nathan Chapple 5100700020 9.0 82 82
14 Lyle McGregor 5100700068 9.7 83 83
15 Hayden Fennell 5100700035 5.8 86 86
16 Brian Duldig 5100700032 8.3 93 93
17 Chris Bailey 5100700004 8.0 9 97 97
Grade B
Pos Name Golflink GA D/Handicap Rd 1 Rd 2 Rd 3 Total
1 Mark Pilmore 5100700075 13.4 14 86 87 173
2 Paul Whitford 5100700115 11.1 12 89 87 176
3 Chris Agnew 5100700423 11.4 12 87 89 176
4 Scott Packer 5100700071 12.7 14 91 87 178
5 Graham Sunderland 5100700089 11.6 12 90 88 178
6 Trevor Atkinson 5100700003 15.0 16 85 96 181
7 Ben Young 5100700118 13.8 15 94 93 187
8 David Seymour 5100700428 14.1 15 91 98 189
9 Ron Hateley 5100700048 16.9 18 105 93 198
10 Tony Bowering 5100700009 11.8 85 85
12 Martin Cameron 5100700373 13.5 14 96 96
14 Geoff Cameron 5100700354 16.7 18 102 102
15 Peter Burchard 5100700016 13.3 88 88
Grade C
Pos Name Golflink GA D/Handicap Rd 1 Rd 2 Rd 3 Total
1 Scott Lonergan 5100700060 17.8 19 92 93 185
2 Trevor Hutchesson 5100700053 19.7 21 98 93 191
3 Ian Grosser 5100700044 18.5 20 95 98 193
4 Manuel Valcarcel-Fuentes 5100700384 19.9 21 97 97 194
5 Sec Laucirica 5100700061 23.7 25 102 98 200
6 KYM DODD 5100700429 18.5 20 102 100 202
7 Jim Hyland 5100700056 21.9 23 110 108 218
8 Herman Vanderheul 5100700106 21.4 89 89
9 John Seaman 5100700084 18.2 90 90
10 Michael McRostie 5100700368 17.6 92 92
11 Robert Thompson 5100700097 19.2 21 95 95
12 Glen Tilley 5100700102 18.5 98 98
13 Rick Stephens 5100700087 18.0 19 103 103
14 Peter Varcoe 5100700108 34.2 129 129

Mens Results From Saturday 23rd May 2015-STROKE-1st Qualifying Round of the club and grade Championships-IGA TROPHY

Saturday 23rd May 2015

STROKE-1st Qualifying Round of the club and grade Championships-IGA TROPHY

Field 36

 A Grade 1st Phillip Thrussell net 70 2nd Terry Chant net 72

 B Grade 1st Trevor Atkinson net 69 2nd Andrew Hutchesson net 72

C Grade 1st Scott Lonergan net 73 2nd Robert Thompson net 74

Ladies Helen Chilton 33pts

NTP 3rd              Ian Grosser

NTP 5th         Phillip Thrussel

NTP 13th     Ian Grosser

NTP 17th    Scott Packer

Nearest for 3 on 9 (C Grade Only) Scott Lonergan

Nearest for 2 18 (All Grades) Geoff Cameron

Birdies  Owen Merrett, Jamie Bellinger, Mark Pretty, Greg Cook, A.Hutchesson (penola), Ian Grosser 1 Ball each

BALL RUNDOWN Mark Pilmore, Ian Grosser, Alan Schultz, Chris Agnew

Mens Results From Saturday 9th May 2015- STABLEFORD-2nd Round Of The Somerset/Sportmans/Tiger Hotel Trophies-IGA TROPHY

Saturday 9th May 2015

STABLEFORD-2ND Round Somerset/Sportmans/Tiger Hotel Trophies-IGA TROPHY

Field 26

 A Grade 1st Greg Cook 39pts 2nd Craig Sunderland 31pts

 B Grade 1st Chris Agnew 41pts 2nd Paul Whitford 38pts

C Grade 1st Herman Vanderheul 32pts 2nd Manny Fuentes 27pts

NTP 3rd              Not Hit

NTP 5th       Craig Sunderland

NTP 13th    Graham Sunderland

NTP 17th    Graham Warren

Nearest for 3 on 9 (C Grade Only) Robert Thompson

Nearest for 2 18 (All Grades)  not Hit

Birdies  Mark Pilmore, Andy Varcoe, Nathan Chapple

BALL RUNDOWN Graham Sunderland, Mark Pilmore, Tony Bowering, Trevor Atkinson